Usluge
Kako ukloniti vlagu sa zidova?
Mašinsko sušenje vlage iz zidova je jedini postupak kojim se ostvaruje potpuna i trajna sanacija. Jedino je sušenje vlage iz zidova pravi odgovor na pitanja kako ukloniti vlagu sa zidova ili kako se rešiti vlage u stanu, kući, garaži itd. Protiv vlage na zidovima teško se boriti na neke druge načine. Sušenje vlage iz zidova nije skup postupak i on nam garantuje da će izvlačenje vlage iz zidova uspeti. Posledica vlage u zidovima je slabljenje građevinskog materijala od kojeg su zidovi napravljeni.
Zašto je važno sušenje vlage iz zidova?
Vlaga u zidovima je ozbiljan zdravstveni rizik za sve ljude koji žive u takvim uslovima. Druga posledica je brzo propadanje materijala od kojih je kuća napravljena. Vlaga u zidu svojim upornim širenjem dostiže i do spratova. Voda sa sobom u zidove unosi razne zagađivače od kojih su najopasniji mikro organizmi koji se uz svako povećanje temperature naglo razmnožavaju i prodiru u okolinu. Stoga sušenje vlage u zidovima zagrevanjem prostorija pre dezinfekcije kompletnog prostora nije preporučljivo. Velika je greška zagrevati prostoriju bez temeljitog čišćenja i dezinfekcije, pogotovo ako se to radi samo grejalicama. Jedino efikasno rešenje je temeljno mašinsko sušenje vlage u stanu, kući, vikendici ili nekom drugom ugroženom objektu. Posebnu opasnost za zdravlje ljudi predstavlja brz razvoj gljivica i plesni. Ovim mikroorganizmima je potrebno najviše dva dana da se razmnože do mere kada postaju opasni po ljudsko zdravlje. Gljivice i plesni izazivaju razne infekcije i alergijske reakcije. Podne obloge, parketi, laminati i slično, pod dejstvom vlage mogu trajno da se deformišu pa ih je potrebno što pre otkloniti i pristupiti sušenju podne osnove. Ovo treba uraditi pre nego što se pristupi sanaciji i sušenju zidova. Skidanje što debljeg sloja boje sa zidova ubrzava sušenje zidova i olakšava njihovu obnovu.
Kako očistiti vlagu sa zidova?
Ako se zidu može prići sa spoljnje strane može se pristupiti otkopavanju i ugradnji cevi za odvod vode, omogućavanjem pristupa vazduhu radi sušenja ili dodatnom hidroizolacijom. Međutim, ovi zahvati koji imaju za cilj sušenje vlage iz zidova samo donekle ublažavaju situaciju. Kapilarna vlaga se na ovaj način ne može sprečiti, jer ona nastavlja da se kreće u samoj zidnoj strukturi. Velika greška je ako se zid premaže vodonepropusnom smesom za hidroizolaciju, jer ona zadržava vlagu i sprečava sušenje vlage iz zidova pa se vlaga može popeti sve do prve ploče. Kako se rešiti vlage je pitanje koje je prisutno svuda u svetu. Po logici stvari moguće trajno rešenje može biti ako se napravi nepropusni sloj u zidu i time prekine dalje širenja vlage. Do tada mašinsko sušenje vlage u zidu je najefikasnije i najtrajnije rešenje. Za ovaj posao upotrebljavaju se savremene mašine za izvlačenje vlage iz zidova – sušači vlage!
Sanacija vlage uz pomoć mašina za sušenje vlage
Vlaga u zidu sanacija: Sušenje vlage iz zidova je jedini postupak kojim se ostvaruje potpuna i trajna sanacija vlage u zidovima. Jedino je sušenje vlage iz zidova pravi odgovor na pitanja kako ukloniti vlagu sa zidova, kako izvršiti saniranje vlage u zidu ili kako se rešiti vlage u stanu, kući, garaži … Sanacija vlažnog zida nije skup postupaka i on nam garantuju da će uklanjanje ili izvlačenje vlage iz zidova uspeti. Za sam objekat najveća posledica vlage u zidovima je slabljenje građevinskog materijala od kojeg su zidovi napravljeni. Sanacija vlažnog zida ili sušenje vlage u stanu ili kući moguće je samo nakon obavljenog temeljnog čišćenja i dezinfekcije. Kada imamo potpuno čistu prostoriju, tek tada možemo krenuti u sušenje vlage profesionalnom opremom za sušenje (mašina za izvlačenje vlage) ili sprovesti sušenje prirodnim provetravanjem. Mašinsko sušenje vlage može da potraje, zavisno od količine i dubine vlage u tretiranom prostoru. Vlaga u zidu sanacija: Pre nego što se primeni aparat za vlagu, može se primeniti prirodni postupak za sušenje vlage uz istovremeno saniranje uzroka vlage u zidu. Međutim, za potpuno sušenje vlage iz zidova putem prirodnog isušivanja potrebno je više meseci pa i cela godina. Rezultati prirodnog sušenja mnogo zavise od vremenskih prilika. Veštačko sušenje zidova uz pomoć mašina za izvlačenje vlage ima za cilj da se znatno ubrza izvlačenje vlage iz zida. U prostorijama sa temperaturom od 20º C i sa relativnom vlažnočću vazduha od 70%, može se oduzeti do 12 g/ m³ vlage iz sušenog prostora.